Pokličite nas kadarkoli
Naš prispevek (>>) za Planet TV vas je navdušil. Ali bolje: naredil radovedne. In to nas zelo veseli! Ko smo v oddaji spregovorili o detektivski snemalni opremi, smo od vas prejeli več vprašanj o tem, kakšne omejitve imamo detektivi pri snemanju. Kaj in kdaj ter s čim lahko (skrivaj) snemamo. Ker smo kameram na javnih mestih v današnjem času neprestano izpostavljeni, si zaslužite podrobnejši prispevek na to temo. Potrudili se bomo, da jo nekoliko bolj osvetlimo in vas opozorimo tudi na vaše pravice, ne le omejitve detektiva.
Pristojnosti detektiva glede snemanja oseb so enake, kot jih ima vsak izmed nas. Posnamemo lahko vse kar je dosegljivo človeškemu očesu na javnem prostoru ali iz javnega prostora. Detektiv lahko snema s katerokoli razpoložljivo snemalno opremo. V skritem območju zasebnega prostora pa lahko bodisi zvok ali sliko snemamo izključno z dovoljenjem osebe, ki bo posneta.
Snemanje javnih prostorov ter dogajanja in oseb na javnih površinah je torej dovoljeno vsakomur. V kolikor gre za vieo nadzor (npr. v trgovinah), morajo biti s tem na nedvoumen in jasen način seznanjene vse osebe v prostoru, kjer se snemanje izvaja.
V detektivsko – varnostni agenciji Detekta izvajamo pregled varnostnih tveganj (>>) v podjetjih. Pri pregledu prostorov smo večkrat naleteli na video nadzor delovnih prostorov, ki v večini primerov ni bil dopusten. Kljub pojasnilom delodajalca, da snemanje izvaja predvsem zaradi varnosti opreme, pa to ne zadrži dejstva, da je stalno snemanje delavcev nedopustno. Delodajalec mora za varnost premoženja v podjetju poskrbeti na način, ki manj agresivno posega v osebni prostor. Uporaba videonadzora je dopustna le, kadar varnost premoženja, ljudi ali podatkov zahteva izredno visoko stopnjo varovanja (recimo v trezorjih, na bančnih okencih, na blagajnah, v zaporih ipd.). Stalen videonadzor zaposlenih v teh primerih lahko izvaja izključno za to delo pooblaščena oseba, ki v primeru ogrožene varnosti poskrbi za ustrezne varovalne ukrepe. Videonadzor nikakor ne sme biti sredstvo za nadzorovanje zaposlenih s strani nadrejenih!
Mediji so večkrat objavili tudi opozorilo informacijskega pooblaščenca o uporabi ustreznih varnostnih gesel pri IP kamerah. Te so povezane s spletom, kar omogoča spremljanje posnetkov in žive slike vsakomur, ki ima ustrezen dostop. V kolikor dostop do posnetkov ni zavarovan z ustreznim geslom, do njih lahko hitro dostopajo tudi tretje, nepooblaščene, morda celo škodljive osebe. Opozarjajo tudi na tovarniško nastavljena gesla, ki so enostaven zalogaj za spletne vohune in hekerje.
Takšne IP kamere pa niso v uporabi le na javnih in v poslovnih prostorih, pač pa tudi doma. Zamislite si, kako neugodno bi bilo, da bi imel popoln tujec dostop do posnetkov vaših domačih varnostnih kamer… Previdnost in redno spreminjanje varnostnih gesel ni nikoli odveč, tudi pri domačem videonadzornem sistemu!
V kolikor potrebujete pomoč pri zagotavljanju varnosti oseb, prostorov, lastnine ali podatkov, vam pri tem v agenciji Detekta profesionalno pomagamo. Nudimo celovit pregled varnostnih tveganj (>>) in v sodelovanju z mednarodno uveljavljenimi strokovnjaki za kibernetsko varnost tudi ustrezno svetovanje in takojšnjo pomoč ob morebitnih vdorih v informacijske sisteme. Dosegljivi smo 24 ur na dan, kjerkoli in kadarkoli. Kontaktirajte nas >>
Za funkcionalnost strani se uporablja piškotke v skladu z zakonodajo. Z obveznimi piškotki se strinjate avtomatsko, analitične in oglaševalske pa lahko izberete spodaj.